LudaSHS• 07 ноября 2023

Обман, страх і зневіра: історія про те, як Україна втратила свій ядерний арсенал

Американський журнал The National Interest оприлюднив ніколи раніше не публіковані архівні матеріали, що розкривають, як Вашингтон змушував Україну відмовитися від ядерної зброї, попри ризик російського вторгнення. ТЕКСТИ публікують переклад статті.

‼️Документи переконливо показують, як дві американські адміністрації, вище керівництво Пентагону й НАТО тиснули на Україну, щоб вона відмовилася від свого єдиного стримувального фактора проти російської агресії — ядерної зброї — попри реальний ризик російського вторгнення.
У 1994 році американські офіційні особи шантажували нових незалежних лідерів України, щоб ті відмовилися від ядерної зброї, яку вони успадкували від Радянського Союзу, — зброї, що могла б запобігти майбутній агресії з боку Москви, — в обмін на туманні "гарантії безпеки", задекларовані як частина так званого Будапештського меморандуму.

Ці запевнення зрештою виявилися нікчемними, як показує сьогоднішнє становище України.

‼️ЛИШЕ ОДНІЄЇ ЯДЕРНОЇ РАКЕТИ" В РУКАХ УКРАЇНИ БУЛО Б ДОСТАТНЬО, ЩОБ ЗАХИСТИТИ ЇЇ НЕЗАЛЕЖНІСТЬ

Ці документи різко заперечують відоме обґрунтування історичної відмови від ядерної зброї — мовляв, Україна не здатна володіти технічними засобами управління ядерною зброєю, тому вона не захистила б країну, навіть якби могла.
💥Навпаки, докази свідчать: майбутній директор ЦРУ президента Білла Клінтона дійшов висновку, що Україна дійсно мала засоби для управління арсеналом.

🤬Історичні матеріали також висвітлюють, як американські офіційні особи блокували серйозні спроби Києва обміняти успадкований арсенал на справжні гарантії безпеки — аж до того, що лобіювали серед європейців, щоб Україна не входила до безпекових угод поза межами НАТО. Можливо, це відбувалося тому, що, як тепер стало відомо, вони також демонстрували Москві повагу до "життєво важливих інтересів Росії в її ближньому закордонні" й готовність "допомагати різними способами".
Замість серйозних зусиль з глобального контролю над ядерними озброєннями, фактичним імперативом, схоже, було бажання американських офіційних осіб схилити Росію приєднатися до західного демократичного світу. Так, Будапештська угода скидалася на дипломатичну гру в мушлю — коли зброю передавали від слабшої держави сильнішій (і з імперськими претензіями) здебільшого для того, щоб заспокоїти російську невпевненість у досягненні "паритету" в її ядерному арсеналі щодо Сполучених Штатів Америки.

ЗАСПОКОЮЮЧИ РОСІЮ МАЙЖЕ БУДЬ-ЯКОЮ ЦІНОЮ, ЗАХІД ЗАЛИШИВ УКРАЇНУ НАПРИЗВОЛЯЩЕ

Коли Радянський Союз почав розпадатися, адміністрація Джорджа Буша намагалася зберегти Договір про скорочення стратегічних наступальних озброєнь (СНО), який обіцяв скоротити світові запаси стратегічної ядерної зброї на 80%. Після майже 10-тирічних переговорів його підписали Сполучені Штати і Радянський Союз у 1991 році. Але якщо СРСР ось-ось розпадеться на п´ять суверенних країн, як триватиме ця двостороння угода?

За кілька тижнів до офіційного розпаду Союзу президент Буш зустрівся з радником Михайла Горбачова Олександром Яковлєвим і запитав його про 30 з гаком відсотків радянського арсеналу, які незабаром опиняться за межами російської території: в Казахстані, Білорусі і, що особливо важливо, в Україні. "Як, на вашу думку, це відбуватиметься? — запитав Буш. — Контроль? Ратифікація? Безпечний демонтаж?"

"Вони дивитимуться на Захід [за вказівками], — сказав Яковлєв про незалежні республіки, які незабаром стануть незалежними. — Звичайно, — додав він. — Ми не віддамо нашу зброю".

Це був ганебний початок багаторічного танцю між Сполученими Штатами, Україною та Росією, в якому лідери в Москві навряд чи були скромними щодо своїх цілей. У цьому випадку вони продиктували, щоб скороченням вважати виведення озброєнь з колишніх радянських республік, які незабаром мали стати колишніми радянськими підданими. Інакше скорочення, передбачені СНО, поставили б російський ядерний арсенал позаду ядерного арсеналу Сполучених Штатів, що для Москви є неприйнятним.

Такий підхід також позбавляв єдиного реального важеля стримування знервовану нову суверенну республіку, керовану Києвом, — державу, яку вже багато разів підкорював її нібито дружній сусід. Державний секретар США Джеймс Бейкер був присутнім на зустрічі й швидко збагнув стратегічну важливість питання, що стояло на кону. Він запитав, чи може це прокласти шлях до майбутньої війни з Україною?

Яковлєв ухилився від відповіді, а потім безтурботно запитав: "Яка це може бути війна?" "Звичайна війна", — відповів Бейкер.

https://nationalinterest.org/feature/deceit-dread-...
nezhinka• 07 ноября 2023
Ответ дляMrs.Ochmonek
Про кошти на утримання: завжди питала у тих, хто це писав - ми не змогли б утримувати я.з. , ви точно впевнені, що всього вкраденого в 90-х - Ахметовим, Порошенком, Коломойським і всіх олігархів не вистачило, щоб утримувати?
Писали тут учора, що Порошенко - це найкращий президент, месія українського народу, а ст його в одну компанію з ахметкою записали)
Star39• 07 ноября 2023
Ответ дляJimson
Если все так, как вы пишете, значит, джентльмен играет вдолгую. Стратег и прагматик.
Сегодня была статья, что у Байдена не очень-то и получается:

The New York Times: Президент США Джо Байден столкнулся со своим ограниченным влиянием на конфликты в Израиле и Украине. В течение 10 дней администрация Байдена убеждала премьер-министра Биньямина Нетаньяху разрешить «гуманитарные паузы», надеясь, что помощь в области безопасности в размере 3,8 млрд долларов в год будет иметь достаточное влияние. Этого не произошло.

В Украине главком ВСУ Валерий Залужный произнес слово «тупик», которого американские официальные лица старательно избегали на протяжении почти целого года. Многие помощники Байдена считают, что Украина и Россия окопались, и больше они не в состоянии сколько-нибудь существенно сдвинуть линию фронта. Но они опасаются, что откровенность генерала Залужного затруднит голосование республиканцев за агрессивное финансирование конфликта.

В обоих случаях влияние Байдена более ограниченно, чем ожидалось, учитывая его центральную роль поставщика оружия и разведданных.
Dani777• 07 ноября 2023
Ответ для4мама
Не погоджуюсь про безповоротність моменту.
Ключовиймомент у формулі миру для України - ядерний статус. Так повинно бути і ніяк інакше.
Все решта я припускаю за ймовірний предмет торгу. Навіть окуповані території. Тому що в мене болить і душа і тіло коли ждуни десь на виплатах у Європі очолюючи батальйони Монако та Куршавель, а гинуть хлопці з 128 бригади і їм подібні герої.
по хорошему, америкосы нам должны дать ядерку.. тогда и война бы закончилась.. на нашей территори.. но кто ж это сделает..
Решка7777• 07 ноября 2023
Ответ дляStar39

«На Западном фронте без перемен» -роман Ремарка про тупик 1-мировой. и к чему привел( от революций, до второй мировой войны.
Страшно
Jimson• 07 ноября 2023
Ответ дляStar39
Еще им это выгодно:

«Помощь в обеспечении безопасности Украины — это разумная инвестиция в нашу национальную безопасность. Это помогает предотвратить более крупный конфликт в регионе и сдерживает потенциальную агрессию в других местах, одновременно укрепляя нашу оборонно-промышленную базу и создавая высококвалифицированные рабочие места для американского народа», – заявили в Минобороны США
’одновременно укрепляя нашу оборонно-промышленную базу и создавая высококвалифицированные рабочие места для американского народа’

Продукция ВПК на экспорт - это очень прибыльно, замечательно во всех отношениях. Конечно, конкуренты путаются под ногами, те же французы и корейцы (южные), но куда ж без этого.

Кстати, цены на вверх технику пошли вверх. Перспективный, динамично развивающийся рынок.

Спасибо старшим товарищам и верным партнерам, что позволили нам сняться в рекламе и выступить двигателем торговли. Мы вам безгранично признательны.
Mrs.Ochmonek• 07 ноября 2023
Ответ дляЖули-ули
Цікава дуже тема, Люда.
От доречі, в мене в школі вчитель історії таке розповідала, а згодом в універі на соціології нації також було, але вже з більш аргументовано.
Ніколи в України не було лідера сильного (ну може лише Хмельницький, але один і на жаль не так і довго), був лише один народ. Може саме це і не дає повністю ляльководам зробити все, що вони собі мріють.
Мені дуже нас всіх жаль.
Але скажу одне. Все одно все прийде до тієї точки до якої і повинно.
Буде держава та буде нація.
Про темі: судячи з усього, війна була б все одно як би не крутити. І немає тої партії яка б змогла вибороти політично реальну незалежність. Звісно, уявіть як бояться нас зараз? А як боялись тоді, і будуть боятись та давити.
Були в Україні лідери. І Хмельницький, І Мазепа, і Петлюра, і УПА. Просто частина українців обирає не знати, не вивчати, не робити висновків. А зараз з ´кліпоаим мисленням´ - то взагалі (
Leeloo_aloha• 07 ноября 2023
Ответ дляIra_Do
Після цього всього, в разі нашої перемоги нам треба плювати на всі домовленості і ставати однією з найсильніших ядерних держав, десь навіть читала, що у нас є потенціал для цього і насправді вони нас боялись
Чи можливо це? Іншим державам не потрібна сильна Україна, конкурент. Нам помагають ослаблювати рашку, а стати сильним ніхто не поможе.
Мінус - продажні люди. На жаль серед нас надто багато жадних, брехливих, жагих до миттєвого збагачення. Вони становлять значний відсоток населення і вони потягнуть на дно.
Голодомор на нашій землі творили не німці і не американці, а самі свої поліцаї. І вони нікуди не ділися, вони перевзулися, навчилися гарно говорити і далі роблять своє діло.
Jimson• 07 ноября 2023
Ответ для4мама
Але ж газу свого в нас дох@їща і ще трошки. Старша сестра чоловіка - геодезист. Знає про усі ’забуті’ родовища.
Коли їх ’забули’ і почали Сибір розробляти. Нашими ж, українськими мозгами та руками.
’Нашими ж, українськими мозгами та руками’

Все верно
https://nung.edu.ua/
Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу
Mariya Prokhorova• 07 ноября 2023
Ответ дляРешка7777
Страшно
А революція де сталася ? На росії
Mrs.Ochmonek• 07 ноября 2023
Ответ дляDani777
а сейчас? чистят? бррррр
Вперше. Тільки зараз. Крапля в морі, але крапля за краплею.. ( захотілось заспівати лєнтаиза лєнтою - на цьому моменті)
Jimson• 07 ноября 2023
Ответ дляStar39

А разведданные и поставки оружия стопорнули после успехов Харьковской операции. Дедушку Бидона без поллитры не поймешь. Старенький, наверное.
Dani777• 07 ноября 2023
Ответ дляLeeloo_aloha
Полчаса назад говорила с сестрой и сказала те же слова по поводу голодомора.. тоже говорю что это не какие то немцы нас уничтожали. Прабабушка говорила что даже наоборот они им хлеб давали. А кто семью прабабушки и прадеда раскулачил? Кто им жизни не давал, хозяйство отбирал. убивал.. Белые и красные
Dani777• 07 ноября 2023
Ответ дляMrs.Ochmonek
вот именно- крапля. И та крапля очень избирательно чистит, думаю только неудобных и неугодных
Mrs.Ochmonek• 07 ноября 2023
Ответ дляJimson
Здесь не соглашусь. Партия ’Мерец’ (все граждане Израиля) и ’наторей карта’ (сразу с козырей :)
Я чесно не знаю про їхні партії.
Я про дух кожного ізраїльтянина, про ставлення до своєї Батьківщини.
Може я і помиляюсь , звичайно, але не уявляю собі ізраїльтянина, який би сказав ’какаяразніца’ , хоч щодо прапора - арабського замість ізраїльського, хоч щодо територій - хай забирають, аби решту не чіпали. Або щоб сказали нафіг той іврит тисячолітньої давності, досить нам і англійської.
ok1904• 07 ноября 2023
Ответ дляDani777
Винні нам все. В ідеалі маємо жити як на островах Бікіні за рахунок Америки і ми і наші правнуки. Їхня фатальна помилка, підкосила саме їх в очах світової безпеки
Mrs.Ochmonek• 07 ноября 2023
Ответ дляАдвокат Пономаренко
Що щупають? Хто нам дасть це зробити.
Мова про те, щоб не питати. А робити без схвалення ззовні. Як Ізраїль)
ok1904• 07 ноября 2023
Ответ дляMrs.Ochmonek
Грушевський
Решка7777• 07 ноября 2023
Ответ дляMariya Prokhorova
А революція де сталася ? На росії
Ну не только , протестные движение везде..ноябрьская в Гермамии
сторон войны ..Германии и рашки добавим к этому эпидемию испаснского грипа 14-18, которая выкосила половину Европы, двух диктаторов в рашке и Германии.. голод , на фоне мирового кризиса 29-39..
короче история по спирали ( и страшно
Mrs.Ochmonek• 07 ноября 2023
Ответ для4мама
От вперше зараз ми використовуємо тільки свій газ цієї зими. А можна ж було і в 90-х?
Mrs.Ochmonek• 07 ноября 2023
Ответ для4мама
А ми повинні у когось питати дозволу?
Може у тих усіх п@здаболів які нам давали гарантії?
Клінтон хоч визнав і покаявся.
А Обама, який не заперечував щодо Криму - мовчить.
ok1904• 07 ноября 2023
Ответ дляMrs.Ochmonek
Тоді б не було прокладок тіпа Юльок Фірташів, Бакаїв, , як таке можна було втнути...
nezhinka• 07 ноября 2023
Ответ дляok1904
Це ж наче один і той? Чи ні?
Ну, звичайно, як Дункан, мать його, Маклауд.
ok1904• 07 ноября 2023
Ответ дляMrs.Ochmonek
Клінтон хоч визнав і покаявся.
Оце сволота така сама як його падруга сука-меркель .
Jimson• 07 ноября 2023
Ответ дляMrs.Ochmonek
Я чесно не знаю про їхні партії.
Придираюсь именно к слову ’каждый’. Все люди разные, в том числе и в Израиле.

’Религиозных сионистов называют также «Дати леуми» («национально-религиозный») или «Кипот сругот» («вязаные кипы»), поскольку большинство религиозных сионистов мужского пола носит именно такой головной убор’ (цитата)

Есть сионисты-киббуцники, ’вязаные кипы’, есть злостные противники сионизма, ’наторей карта’ (внешне похожи на хасидов, некоторые ими и являются, но не будем углубляться). Все на финансировании Саудовской Аравии или Катара, у многих гражданство этих стран.

Скажете ’так не бывает’?
Mrs.Ochmonek• 07 ноября 2023
Ответ дляnezhinka
А він міг стати *сесією* - не про трасти розказувати і не на сина майно переписувати, а просто визнати: так вкрав в 90-х, бо мав можливість, бо виховувався як маєорчтк тих часів. Тепер все віддаю на ЗСУ, все! Включно з тими 700 млн на фонд Марини Порошенко з бюджету. Сказав би і за синів - що повертаються з Лондона чи звідки, і йдуть служити ( перед тим освоївши експрес курсом українську, бо молодший не володіє за його словами).
А далі б реформував по справжньому суди, СБУ, прокурором не комсомольця Луценка без освіти ставив. РНБО зайнялось ми каналами медведчука.
І все, був би * месією*, при тому що рашаинікуди б не ділась і загарбницька війна була б неуникною.
Dani777• 07 ноября 2023
Ответ дляok1904
ну потому что на нашем столько ненапи...шь
Mariya Prokhorova• 07 ноября 2023
Ответ дляMrs.Ochmonek
Так не буває , вчора був один , а прокинувся иншім ))))
Mrs.Ochmonek• 07 ноября 2023
Ответ дляLeeloo_aloha
В Голодомор таки більшість озброєних виконавців була завезена - не довіряли більшовички навіть місцевим колаборантам.
А з рештою - згодна, маєте рацію.
Mrs.Ochmonek• 07 ноября 2023
Ответ дляok1904
Грушевський
Той вірив в ’демократичну росію’ (яка його і прирізала потім), але чудовий історик, науковець. Вірив в домовленості, та не думав, що основа всього - це сильна армія перш за все
nezhinka• 07 ноября 2023
Ответ дляMrs.Ochmonek
Питали колись його у приватній розмові: ’Петро, ну от скільки тобі треба, щоб вже було досить?’. А він відповів: ’От чим більше є, тим більше хочеться’))) Сподіваюсь, що Порадниця - це не зріз суспільства, бо так виходить, що у Порошенка є серйозний шанс ще 5 років попити з нас кров.