Слоник-тоник• 25 ноября 2023
Из-за чего был голодомор? Как вам рассказывали родственники?
Одни родственники с центрально-западной Украины говорили, что был именно голодомор, а с востока говорят, что был неурожай? Кому верить не понятно, если все говорят по-разному, либо всех учили разному, но это именно родственники, которые жили в то время. Как у вас в семье говорили?
Мені 42, моя бабуся була 1926 р.н. Усе літо я була у неї в селі. Київська область, Обухівський район. Багато розповідала. Розповідала про голод 1933. Їй було 7 років. Памʼятає, як її діда вислали до Сибіру за те, що не лінувалися, усі змалечку робили і була й земля, і все. За те розкуркулили і вислали. У їх будинку потім совєти дитячий садок зробили. Гарний був маєток, я його ще памʼятаю. Розповідала, як потім ходили зі щупами і шукали їжу і коштовності. Був урожай, але все забирали, творили геноцид. Слава Богу не знайшли вузлик за піччю, хоча туди штрикали. А вижили завдяки бджілкам, пасіку чомусь не тронули. Бабуся показувала мені на кладовищі незвично великі могилки без хрестів і оградок. Казала, що це загальні могили, в голодомор туди сімʼями звозили і там наші родичі теж є. Я була маленька і памʼятаю, як до моєї бабусі приходила у гості її двоюрідна сестричка. Уже теж бабуся. Згадували голодомор . І та сестричка розповідала, що у неї померла мама і братики від голоду - сестрички усі і залишилася вона одна. Їй було страшно і вона кликала до себе подружку ночувати. І ось запалили свічку, щось там знайшли поїсти, і тут на стіні відобразилися тіні - одна велика і три маленькі. Каже вона , то мабуть мама з дітками приходила. Отаке розказувала. Чи то від голоду вже галюцинації були чи що. Але було. Плюну і розтовчу морду тому, хто буде в заперечувати голодомор! Тато мій 1935 р. н. Пережив голод 1946-47. Теж штучний. Батько його на цукровому заводі робив, а їсти не було чого. Грудочку цукру у пазусі дітям ховав і приносив. Його батько і сестричка померли від голоду. Теж усе життя не міг хліба наїстися. І запаси круп завжди були, сіль заводилася, я викидала, а він все одно купував і складав, Ненавидив русню ще до війни. Учасник Майдану. Казав що ось побачите ще що буде. Буде гірше й гірше. Ми сміялися і не розуміли. Думали старий уже таке собі говорить бозна що. Хто ж знав, що слова виявилися пророчі. Незадовго до смерті сказав, що він уже тут затримався.
Probel Tochka• 26 ноября 2023
Ответ дляNiviana
моей бабушке 91 нынче. Во времена голодомора она только родилась. Моя прабабушка, которая в молодости как раз те времена пережила чудом (тоже долгожитель) скончалась в 80-х, когда я еще не родилась. Прадеды - тех война забрала еще в 40-х... И то бабушка и дедушка всегда говорили, что о тех временах им не рассказывали ничего. Только про послевоенный голод рассказывали, потому что его они уже отчетливо сами помнят. Экстраполируя данный примерный возраст на те поколения, задумайтесь: кто должен был в семьях об этом рассказывать, по-вашему? Максимум со слов пра-родственников могли пересказать, и то тогда многие малограмотные были - рассказы часто были далеки от истины и на веру их брать можно 50/50, так как много отсебятины (не в плохом смысле, просто человек воспринимает все в меру своих возможностей и обстановки) + часть информации явно перемешана со следующими периодами.
Бабушка моего мужа пережила голодомор. Она умерла 15 лет назад в возрасте 85 лет, в светлом уме, рассказывала очень много. Во время голода она была ребенком, но не младенцем, чтобы ничего не помнить. К тому же. ее мама тоже выжила, вы же не думаете, что, когда голод окончился, все сразу об этом забыли и не говорили со своими детьми?
И знаете, любой ’малограмотный’ селянин в состоянии отличить неурожай от грабежа.
Голодомор був, це геноцид українського народу. Підтвердженням тому є і свідчення людей переживших цей страшний час, дослідження істориків. Сталіну не потрібна була незалежна Україна, бо це загрожувало його режиму, розвалу СССР. Врожай був, але його вивозили, селян розкуркулювали, вигрібаючи усе з хат, до зернинки. Є свідчення, що навіть лазили по вигрібних ямах у пошуках захованого зерна. Ще один момент- це все приховували від усього світу.
Для перегляду рекомендую фільм Ціна правди(про журналіста Гарета Джонса, який ризикуючи своїм життям та кар’єрою таємно заїхав в Україну і потім написав статтю про свої враження) ось вийшов фільм Голодомор.Літописці
Також скоро вийде у світ фільм «Сімейний Альбом» , про інженера Александра Вінербергера, який таємно зробив фото тогочасного Харкова, і вивіз ці фото до Австрії. Є спогади іншого інженера з Південної Африки Джері Бермана, який детально описував жахіття у своїх листах до рідних, які бачив на власні очі.
Ответ дляNiviana
Удалено администрацией...
Моя бабушка 28-го, прекрасно помнила, как в 33-ем у неё родилась сестра. Правда, она у меня из оркостана. Но там тоже есть нечего было, и селяне пахали, как проклятые. Вот этой сестре их мама заматывала в марлю мякиш хлеба и шла в поле. Оставляла малую на двух старших детей (5 и 7 лет). После войны моя бабушка переехала в Украину и забрала брата, сестру и маму. Так и жили всю жизнь рядом. И всегда говорила, что на расии они жили просто невыносимо бедно.
Так жаль, что, пока бабушка была жива, меня такие темы не очень интересовали.. Сейчас о стольком хочется её расспросить.. Вот про голод она не очень рассказывала. А про войну много баек мне маленькой придумывала про солдат (в позитивном ключе), но всегда говорила, что ’лишь бы не было войны’. Хорошо, что она не увидела всего этого кошмара, начиная с 2014 года..
Ответ дляNiviana
еще одна. Когда родилась ваша бабушка? Мне моя тоже рассказывала об этом. Но это период Второй и после. Не путайте
Ну вы странная, мне про голод после второй мировой уже мой папа рассказывал, так что поколению 40-50 летних именно бабушки как раз и могли рассказывать про 30-е. Другое дело что мои, например, крайне не скупо про те времена рассказывали, вот про войну уже гораздо больше.
Светланка_Ланка• 26 ноября 2023
Ответ дляChrist1na
Дуже страшні історії тут описують. Я не розумію як після такого ми могли вважати їх браттями?? Невже і наші діти колись так почнуть вважати знову?? Як цьому зарадити?
У моєї бабусі 2 старші сестри ще в дитинстві померли від голоду, навіть не може це уявити, який це біль((( Дніпропетровщина
«Мальчік, нє надо,нє плач, твой папа вєрньотся» -
Збрехав чекіст моєму малому дідові.
Сідало за Збруч роз‘ятрене з розпачу сонце,
Сідали до столу радіти хоч вже якому обідові.
Троє маленьких дітей на голодному боці Збруча,
Ваш тато пройшов цей голодний кордон незаконно.
Старшенький плакав.Чекіст знічев‘я мовчав,
Подумки приміряючи нові погони.
Інше пече мене, діду, якби ти знав,
Хоч же катують мене твої сльози дитячі.
Дочка твоя визубрить ВЛКСМу устав,
І за ковбасу їм сирітство твоє пробачить.
За ковбасу, за віру в кривавих месій,
За «недоступну батькам її вищу освіту»,
За право не знати правди і жити «як всі»
І «Ми- не раби!» надсадно кричати світу.
«Голод - не матінка» скаже вона мені
В ревних потугах повчань, як прожити життя.
Скошені обмолочені колоски лежать на стерні,
Скошені обмолочені діти болять у мені,
Прабаба втішає заплакане кволе дитя.
Liudmyla Gorova (С)
Збрехав чекіст моєму малому дідові.
Подумки приміряючи нові погони.
Інше пече мене, діду, якби ти знав,
Хоч же катують мене твої сльози дитячі.
Дочка твоя визубрить ВЛКСМу устав,
За ковбасу, за віру в кривавих месій,
За «недоступну батькам її вищу освіту»,
«Голод - не матінка» скаже вона мені
Скошені обмолочені діти болять у мені,
Прабаба втішає заплакане кволе дитя.
Liudmyla Gorova (С)
Ответ дляbibico
Бабуся народилася в двадцятих роках в Сумської області. Розказували мало, бо були ще савєти, як я малою була. Думаю, все життя боялися. Скупо казали, що все забрали, нічого не залишили, більше ніж півсела вимерло. Старе кладовище величезне було, без хрестів і пам´ятників. Лише трохи горбики, ми по ним малими бігали, а бабуся казала, що не можна, бо то могили. Де мама бабусина похована, вона не пам´ятала. Десь тут - казала. Вижили троє дітей і їхній батько, бо батько ( мій прадід ) був пасічником і закопав в сараї бочку з медом. Потроху той мед брали і вижили. Більше розказували, як нічого не було. Працювати змушували і кволих і хворих за палички на папірці, без грошей. Бабуся два класи лише закінчила, потім ніколи було, бо залишилася восьмирічною дитиною - господаркою в хаті, піч топила, їсти варила, за господарством та городом дивилася, двох менших братів ( меншому Васі три рочки було) ростила. Батько більше не одружувався. Бабусі довелося в вісім років стати дорослою жінкою.
Потім вийшла заміж і народила чотирьох дітей. Казала, трусики в доньок з´явилися вже як в школу пішли, бо брати поїхали до Києва і допомогли їй купити в якоїсь жінки стару швейну машинку і бабуся далі сама шити навчилася якийсь одяг...Померла в 93 році і до смерті мріяла диван купити, розкладний. Їх або не було, або дорого було, та і везти було в село складно й нікому. Що крім голоду, воєн, злиднів і вічної важкої праці вони бачили в своєму житті? Так гірко від цього..
Моїх рідних теж бджілки спасли. До сьогодні як бачу десь бджілку, про себе дякую.
Ответ дляNiviana
почему не могу? Могу. Но в среднем и возраст ваших пра-.. примерно сдвинется так же +/-. Или ваши прадеды жили более 100 лет, чтобы из первых уст, как говорится? Нет, сами же отвечали выше. А бабушки в то время малыми детьми были (если вообще были на тот момент)
Що ви рахуєте?
Голодомор був 90 років тому. Так, є люди які живуть і 100 років, зараз ще є живі свідки тих подій. Ну і багато людей живуть 80-90 років тобто розказували про це багатьом років 10-20 тому з перших як ви кажете вуст.
Ответ дляNiviana
Моя бабуся 1922 року, її сестри 1906 і 1919, троє братів на війні загинули. Бабуся все чітко розповідала, в страшних деталях, всі ті жахіття вона на власні очі бачила, і її старша сестра розповіда багато чого теж такого ж страшного. На жаль, прабабусі і прадідусі з маминої сторони померли задовго до мого народження в 50-70 роках, вони були 1880х якихось років 84, 86
Ответ дляtata-29ef
Що ви рахуєте?
Русня і тут намагається спаплюжити памʼять наших рідних! Тварюки намагаються стерти з памʼяті, заперечити, забрехати, ніби цього ніколи не було. Щоб почали сумніватися. Не вийде, тварі! Українці вижили і відновилися! Мої діти знають про голодомор усе, що мені розповідали рідні. Вони можуть що завгодно не знати, але про Голодомор не мають права забути!
Светланка_Ланка• 26 ноября 2023
Ответ дляТанюша
Моя бабуся 1913 року народження. Вам нормальний свідок?
Я з нею бавилась 1987 - 1999 рік
Вся історія як на долонці.
Вона ще при тямі, і я вдячний слухач
Я з нею бавилась 1987 - 1999 рік
Вся історія як на долонці.
Вона ще при тямі, і я вдячний слухач
моя прабабуня 1899 року народження, коли був голод, їм було 33 роки. Я - 1977 р.н. Прабабця померли у 94 (при повному розумі), коли мені було 17 років. І я багато пам*ятаю з того, що вони розповідали. Неохоче, але все ж таки.
Бабуся 1925 р.н., в голодовку було їм 7-8 років, свідомий вік, теж щось пам*ятали і нам трішки розповідали.
Нажаль, шановна Niviana не побачить мого повідомлення, бо чомусь мене заблокувала - ну то таке, буває.
Ответ дляNiviana
Удалено администрацией...
Вибачте, не всі інфантили. Мене все це цікавило років з 7, ввечері перед сном я про сила бабусю - розкажи, як ви раніше жили, вона розповідала про своїх батьків, братів, сестер, бабусю свою, як дили, що їли, як одягалися, як навчалися, як розважалися, а вдень потім показувала численні фотки своєї родини. Я всі ці історії чула не раз в деталах. А коли вона розповідала про Німеччину всім нам - і дітям своїм, і онукам, то завжди плакала, що вона там пережила.
арина-ветерок• 26 ноября 2023
Ответ дляRetu
А хто пам‘ятає в чому сенс було так Сталіну робити? Щоби що?
Мабуть той же сенс, що й зараз у рашні гатити по багатоповерхівками, по дітям і старим. Геноцид, знищення нашого народу.
Ответ дляТворог для розжига
Житомирська область
Совєти приходили і забирали все. Якщо ти мав 5 курок, то ти повинен був віддати їм 5 яєць в день. І нє іпьот що якась курка могла не знести яйце. Люди вмирали цілими сім´ями. Сусідка бабусі від голоду вигризла щічки своїй місячній дитині від голоду. Варили лопухи, кору дерев. Урожай був, совєти просто все забирали. Інша бубуся зі Львова. Розказувала що у них забирали лише пшеницю, картоплю і ще там щось. Люди старались посадити побільше буряків чи капусти і на цьому виживали.
голодомор 32-33 годов.. Львов еще не был под советами.
lizaveta24• 26 ноября 2023
Какой неурожай вы о чем это все сделано искусственно ,урожай у 1932 был хороший
Ответ дляbibico
Згадалося фото..
Ответ длякосмея
Мої були освідченні , знали декілька мов, кожен з 7 дітей грав на музичному інструменті, навчався ремеслу.
В моєму дитинстві до бабусі часто приїздили її брати і сестра.
Моєї бабусі найстарший брат був головним редактором газети сільські вісті, він від неї на 18 років старший, закінчив гімназію, далі універ, вірші писав. Бабуся закінчила 10 класів на відмінно, вступила в інститут провчилася рік і війна почалася, а після німеччини її вже не взяли в інститут, як неьлагонадійну, то вона закінчила щось бухгалтерське, все життя до мого народження пропрацювала бухгалтером.
Лисий хвост• 26 ноября 2023
Ответ дляАnnеt
прабабушка рассказывала, что люди из сёл бежали от голода в город и там в городе умирали прямо на улицах. у нас все городские. больше ничего про голод не рассказывали.
Так, у кого була можливість тікали, а у кого не було то лишалися. Ну як і зараз хто поїхав, а хто лишився. Багато вмирало ще бо рівень медицини самі розумієте. Тиф був страшний, всілякі отруєння. Памʼятаю як бабуся розповідала що її мати завжди наказувала не їсти коробочки від маку і насіння дурману, бо діти помирали від цього. Але коли дуже голодний і розум втрачали.
«Жовтий князь» в школе читали. неизгладимые впечатления.
Після звільнення України від СРСР 1991 року твір Василя Барки включений до програми з української літератури у середніх школах. Проте після приходу до влади Віктора Януковича, Міністерство освіти наполягло на заміні цього твору іншим, який би не стосувався проблематики геноциду українців 1932—1933. При цьому міністр освіти Дмитро Табачник демагогічно посилався на низьку літературну якість твору Барки.
За романом «Жовтий князь» Олесь Янчук на Київській кіностудії створив фільм «Голод-33». У грудні 1991 року, перед референдумом, його показували цілу ніч на всіх каналах українського телебачення, і він без сумніву вплинув на рішення гядачів проголосувати за незалежність України.
На Кубані, Ростовщині та Вороніжчині влада Російської Федерації досі вважає твір «сепаратистським», «екстремістським», «націоналістичним» тощо.
Ответ дляПиона
Мої в школі - 1 і 3 клас в цб п´ятницю робили символічні свічечки, ї про це розповідали, показували прещентацію, то старша розплакалася на уроці від жалю до людей, які це передили, чи не пережили.
shamarik_turk• 26 ноября 2023
Сегодня посмотрела передачу о голодоморе ’реальні історії з акімом галімовим’, там по полочкам разложена последовательность действий сталина и его утырков, а так же причины голодомора. Кому интересно - посмотрите.
Мои с Херсонщины тоже рассказали как оно было. Это был ад на земле.
И меня удивляет что после более 30 лет независимости Украины кто-то пытается оправдать этот геноцид неурожаем или ленью людей. Не знаю, такое только потомки кацапни, заехавшей в опустевшие хаты истребленных советами украинцев, могут писать.
Дуже цікава стаття про те, як Голодомор вплинув і продовжує впливати на наше суспільство
Вся ця тотальна недовіра, пасивність, апатія… Якщо ми за 90 років не відійшли від цієї постгеноцидної травми, то скільки ж ще потрцбно буде часу, щоб відіцти ввл другої? 😢
«Цей тип був пасивним; він підкорювався і виконував навіть найбільш абсурдні владні накази; він був готовий працювати за найнижчу зарплатню або взагалі без неї; він не любив і не цінував своєї праці; був непевний щодо себе; жив у страху невідомого; порушував закон, де це було можливо; вважав крадіжку природним способом перерозподілу власності; не мав жодної поваги до себе самого. Такі етичні якості, як людяність, співчуття, любов до родини і сусідів, ослабли, або ж їх витіснили страх і голод. Водночас цей індивід брав участь у всіх офіційних заходах, вірив, що вони правильні, і зовсім не знав про невідповідність між слоганами радянської пропаганди та реальністю (наприклад, коли неанонімне голосування за єдиного кандидата називали виборами, бідність — процвітанням і так далі). Орвелл мав рацію, коли назвав цю шизофренічну біфуркацію свідомості «подвійним мисленням».»
shamarik_turk• 26 ноября 2023
Ответ дляGarnoKvit
Який неврожай? Конкретніше - неврожай чого саме? Увімкніть логіку. Не могло ніколи такого бути, щоб від неврожаю зерна так масово вмирали люди. Бо, окрім зерна, є ще овочі, фрукти, ягоди. А неврожай всього також не міг бути. Що за маячня.
Звісно що маячня. Навіть якщо неврожай один рік був, так селяни завжди тримали зерно із запасом на такі випадки під засів. Вигрібали ті червоні потвори все під нуль і не було чим засівати. Худобу забирали, все переривали, щоб і дрібки чогось їстівного не залишити. А тут ще вагаються деякі чи то був штучний голодомор, чи то неврожай...
Неурожай был 1921 году, а вот 1922 был очень урожайным годом, зерно гнило прело и пропалало на складах... Со слов бабушки и дедушки, большевики всё выносили из домов и сараев от скота до буряка, деревья в садах фруктовые спилевали. Всё сметали на своём пути...
Рассказы про неурожай - это советская выгодная версия, которая не соответствует правде.
Gipotenuza• 26 ноября 2023
Ответ дляТанюша
На емоціях кинулась щось доказати. Розказати.
А потім так сумно стало.
Що в головах тих хто це питає´?
Вони хоч якусь книжку прочитали?
А потім так сумно стало.
Що в головах тих хто це питає´?
Вони хоч якусь книжку прочитали?
Не надо книжки пересказывать. Вопрос про свидетельства родственников.